Kaplıcalar ve Gebelik

Gebelik, hızla atlatılması gereken bir hastalık dönemi değildir. Her anne adayı, gebeliğini doyasıya ve eğlenceli bir şekilde yaşamalıdır. Bebeğinizi büyüttüğünüz bu dönemde dinlenme ve tatil, mutluluğunuzu artıracaktır. Tatiliniz sağlığınızı kötü etkilememeli. Gebelik tatilinde neler yapılabilir?  Gebelikte kaplıca tatili size neler verir ve sizden neleri alır?

Gebelikte kaplıca tatili

Gebelik sırasında kaplıca tatili, çok da uygun bir tatil olmayacaktır.

Gebelik, aktiviteleriniz ve yaşam şeklinizde çok köklü değişiklikler yapmanızı gerektirmez. Ancak bazı şeylere daha fazla dikkat ederiz. Örneğin büyüme çağında bir çocuğun uyku saatlerine özen göstermesi, menopozdaki bir kadının düzenli yürüyüş yapması gibi hamileler de yaşam şekillerinde minik düzenlemeler yapmalıdır.

Kaplıca, termal ve SPA gibi merkezler gebelik sağlığı açısından risk meydana getirebilir.

Gebelik, östrojen düzeyinin düşmesine neden olduğundan vajina için enfeksiyondan koruma görevi yapan vajina içi ortamı bozulur. Bu ortam bozukluğu, daha kolay vajina enfeksiyonu olabilmek anlamına gelecektir. Normal vajina içi pH değeri 4 olduğu halde herhangi bir suyun pH değeri 7’dir. 4 ile 7 pH arasında 1000 kat hidrojen iyon yoğunluğu farkı bulunur. Bu nedenle termal, kaplıca gibi SPA merkezlerinde suda uzun süre kalmak vajina içi enfeksiyonlara ve özellikle de mantar enfeksiyonuna davetiye çıkarır. Gebelik sırasında geçirilen vajina enfeksiyonları, erken su gelmesi ve erken doğum riskini de beraberinde getirir.

Böbrek taşı düşürürken ılık bir küvette dakikalarca yatarsınız. Çünkü ılık bir su, kanalları gevşeterek taşın düşmesini kolaylaştırır. Aynı şekilde anne adayı da uzun süre ılık suda kaldığında rahim ağzında gevşeme olabilir. Bu nedenle hiç bir sıcak su banyosunun uzun tutulmaması gerekir.

Yine vücut sıcaklığındaki birkaç derecelik artış, bebeğin kalp atışını hızlandıracaktır. Kalp atışı hızlanarak metabolizması hızlanan bebek, mevcut besin ve oksijenini verimli kullanamaz. Oksijen ve besin yetersizliği çeken bir bebeğin kaybına dahi neden olabilir.

Kaplıca ve termal SPA merkezlerinde havuz kenarları kaymayı önleyecek şekilde dizayn edilmelidir. Islak seramik zeminler kayarak düşmeler açısından ciddi riskler içerir. Gebelik sırasında karın öne doğru çıktığından denge merkezi öne doğu yer değiştirir. Bu da dengeyi korumayı zorlaştırır. Denge bozuklukları tehlikeli düşmelerle sonuçlanabilir. Bu konuda güvenli olmayan yerlerden kaçınmak gerekir.

Bütün bunları göz önüne aldığımızda, hamile bir hanım için termal veya kaplıca gibi SPA merkezleri vereceği sağlıktan daha fazla risk oluşturur. Gebelikte tatil planlarınızı daha güvenli ortamlara kaydırmalısınız.