Gebelikte Diş Sağlığı

Gelişmiş ülkelerde gebelik öncesi, sırası ve sonrasında diş sağlığına büyük önem verilir. Çünkü bebeğin sağlıklı beslenmesinden tutun da psikolojik etkileşimlerine kadar anne adayının hijyen ve sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmasının büyük etkisi vardır. Gebelik öncesinde annenin bir diş hekimine başvurarak ağzındaki sorunları tedavi ettirmesi, gebelikte ağız ve diş hastalıkları yaşama riskini azaltır. Ağız ve dişler, temiz tutulmazsa, bakteri ve mantar üremesi için uygun bir ortamdır.

Tüm bu bilgilerin ışığında yapmamız izlememiz gereken yol haritası basitçe şudur:

  • Planlanan gebeliklerden önce diş hekiminize mutlaka muayene olunuz.
  • Tespit edilen (varsa) çürük dişlerinizi tedavi ettiriniz, edilemiyorsa çektiriniz.
  • Eğer ağzınızda eski çekimlerden dolayı fazla miktara boşluk varsa, o kısmı hekiminizin size önereceği uygun protez planlamalarıyla tamamlatınız. Bu size sağlıklı çiğneme sonucu iyi öğütülen besinlerin bebeğinize en uygun hale getirilmesine yardımcı olacaktır.
  • Gebelik sırasında büyük değişkenlik gösteren hormonlarınızın, size gebelik sırası ve sonrasında diş eti hastalıkları, buna bağlı şişme ve ağrı olarak büyük ölçüde geri döneceğini düşünerek hekiminizin size önerdiği uygun antibakteriyel ajanları kullanınız.
  • Halk arasında yirmi yaş dişleri diye bilinen dişler, ağzımızda yer darlığına yada morfolojik bir takım bozukluklara bağlı olarak büyük sıkıntı yaratırlar. Bu sıkıntılar gebelik sırasında değişen hormonlar ve annenin güçsüz kalması nedeniyle derhal kendilerini belli ederler. Bu yirmi yaş dişlerinin çekimi diğer çekimlerden daha uzun bir operasyon ve operasyon sonrası iyileşme gösterdiği için, sıkıntı duymuyorsanız da bu şekilde tespit edilmiş dişlerinizden öncelikle kurtulmanız çok önemlidir. Zira gebeliğin herhangi bir aşamasında bu dişlerin çekimi anneyi fazla strese sürüklemektedir.

Gebelikte diş eti iltihabı ya da diş çürüklerine daha fazla dikkat edilmeli, dişler günde iki kez fırçalamalı, gebelik öncesi dişlere verilen önem gebelikte de aynen sürdürülmelidir.