Gebelik ve İş Yaşamı

Gebelik süresince çalışmanıza engel oluşturacak bir sağlık sorunu olmadığı sürece çalışma yaşamına devam etmelisiniz. Unutmayın ki gebelik bir hastalık değildir. Normal yaşam dönemlerinden biridir.

Bir çok anne adayı, gebelik süresince çalışma yaşamına devam etmektedir. Yasalarımıza göre kadınlar doğumdan önce ve sonra 8’er hafta izin kullanabilir. Doğum öncesi eğer isterseniz çalışmanızda bir sakınca olmadığına dair doktor raporu ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Doktor raporu alarak çalıştığınız süre doğum sonrası izninize eklenir. Bu rapor ile en çok 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz.

Gebelik sırasında iş hayatına dair haklarınızı araştırmanızı tavsiye ederim.

Gebelik sırasında çalışma yaşamına devam etmenin pek çok yararları vardır. Her şeyden önce her biri bir hastalık belirtisini taklit eden gebelik belirtilerine kulan asmamış olursunuz. Çevrenizdekilerin gebelik konusunda sizde endişe yaratacak sözleri de azalır.

Her şey yolunda gittiği sürece gebelikten önceki yaşamınızı biraz daha dikkatli olarak sürdürebilirsiniz. Çalışma hayatı kadını üretken yapar. Gebelik süresince bu üretkenliği sürdürmek çok önemlidir.

Bilgisayarda çalışırken iki saatte bir 15 dakika ara verip egzersiz yapın.

Çalıştığınız sürece bazı önlemler alarak çalışma koşullarınızı yeniden düzenlemelisiniz:

  • Ağır kaldırmanız bel ağrısına neden olabilir.
  • Uzun süre oturarak iş yapıyorsanız saat başı beş dakika ayağa kalkıp dolaşabilirisiniz.
  • Masa başında çalışıyorsanız ayaklarınızı yükseltebilirsiniz.
  • Çalışma ortamınızda radyasyon, zehirli kimyasal maddeler varsa uzak durmalısınız, işiniz gereği mutlaka bu tehlikelerle karşı karşıya iseniz işyeri yönetiminize gebeliğinizi bildirerek, gebeliğiniz süresince nasıl bir çözüm bulunacağını konuşmalısınız.