Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelikte bir sorun olmadığı sürece, cinsel yaşamda bir değişiklik yapılmaz. Gebelik süresince kadında cinsel istekte artma veya azalma olabilir. Ancak çiftler genellikle enfeksiyon, erken doğuma neden olmak, bebeğe veya eşine zarar verme gibi korkular nedeniyle endişeli olabilirler. Bu endişeler cinsel istekte azalmaya neden olabilir. Oysa her şey normal devam ederken cinsel ilişki de devam edebilir. Eğer aşağıdaki riskli durumlar söz konusu ise cinsel ilişki sakıncalı olabilir. Bu konudaki endişelerinizi doktorunuza rahatlıkla sorabilirsiniz.

Riskli durumlar dışında gebelikte cinsel ilişki sakıncalı değildir. Bebeği çevreleyen amniyon sıvısı, bebeği darbelerden koruyan iyi bir yastık görevi görür.

Bazı kadınlar gebelikte cinsel ilişki fikrine tamamen kapalıdırlar. Bu durumda eşinizin düşüncelerine saygılı olmalısınız.

Gebelikte cinsel ilişkinin sakıncalı olduğu durumlar şunlardır:

  • Erken doğum riski
  • Rahim ağzı kanalı gevşekliği (servikal yetmezlik)
  • Düşük riski
  • Vajinal enfeksiyon
  • Kanama
  • Bebek eşinin (son) önde gelmesi (plasenta previa)
  • Gebeliğin ilerlemesi ve karnınızın büyümesi ile cinsel ilişkiye girmekte zorluk çekebilirsiniz. Bu durumda yeni pozisyonlar deneyebilirsiniz. Özellikle anne adayının karnının büyüdüğü gebeliğin ikinci yarısında, misyoner pozisyonu rahatsız edici olabilir. Sizin için en uygun pozisyona kendiniz karar vermelisiniz. Hiçbir pozisyonun diğerine üstünlüğü yoktur.

Cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlarda unutmamalısınız ki sıcak bir birlikteliğin tek yolu cinsel ilişki değildir. Sıcak bir kucaklaşma ve samimi iltifatlar da çifti cinsel ilişki kadar birbirine yaklaştırabilir. Unutmayınız ki gebelik, bir ömür boyu devam etmeyecek.

Posted in: