Gebelik ve Giyim

Gebelikte anne adayının vücudunda bir dizi değişiklikler olur. Bu değişiklikler nedeniyle sırt ve bacak ağrıları ve nefes darlığı gibi bazı küçük rahatsızlıklar yaşanabilir. Giysileriniz bu rahatsızlıkları azaltacak özellikte olmalıdır. Giysiler asla vücudunuzu sıkacak kadar dar olmamalıdır. Özellikle bacaklardaki kan dolaşımını engelleyebilecek dar çorap, pantolon veya eteklerden kaçınmalısınız. Özellikle gebeliğin ikinci trimesterinin başlarından itibaren bol kıyafetler önerilmektedir. Kullanacağınız giysiler pamuklu veya yünlü kumaşlardan yapılmış olmalı, sentetik kumaşlar kullanmamalısınız.

Gebelikte kullanacağınız sütyen çok önemlidir. Gebelik süresince memeler çok hızlı büyür. Bu büyüme sırasında ağırlaşan memeler hem sarkar hem de ağırlığı nedeniyle ağrıya neden olabilir. Gebelik süresince seçeceğiniz sütyen geniş askılı ve tüm göğsü kavrayacak ve kaldıracak biçimde olmalıdır. Sütyeninizin çok sıkı olmamasına özen gösterin.

Gebelik süresince özen göstermeniz gereken noktalardan biri de ayakkabılarınızdır. Gebelik süresince vücut dengesi değişir. Bel çukurunuz artar ve karnınızın büyür. Öne doğru artan ağırlığı dengelemek için annenin vücudu belden arkaya doğru eğilir. Bu dengeyi sağlamak için kullandığınız ayakkabının topuk yüksekliği çok önemlidir. Gebelikte topuk yüksekliği 2-3 cm olmalıdır. Çok düz veya çok yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. Çünkü bu tür ayakkabılar dengenizin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca kullandığınız ayakkabıların ortopedik olması ve ayağınızı iyi biçimde sarması gerekir. Ayağınızı iyi sarmayan ayakkabılar düşmenize neden olabilir. Çok sıkı ayakkabı giymek ise ayağınızın kan dolaşımını engelleyebilir.