Kürtaj Sonrası Sizi Neler Bekliyor

Kürtaj işlemi sonrasında tamamen uyanmak için ortalama yarım saat kadar yatıp uzanmanız iyi olacaktır. İşlemden uyanır uyanmaz yiyip içmenizde bir sakınca yoktur. İşlem öncesi aç kaldığınız için dinlenirken kan şekerini yükseltecek bir şeyler yiyebilirsiniz.

Kan uyuşmazlığı olan kişilerde işlemden sonra 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır. Kan grubunuz Rh (-) ve erkek partnerinizin kan grubu Rh (+) ise kan uyuşmazlığınız var demektir. Siz dinlenirken gerekli ise Rh uyuşmazlığı iğneniz yapılabilir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi kan ve kan ürünleri sınıfında değerlendirildiğinden mor reçete ile satışı yapılır. Kan uyuşmazlığınız varsa mor reçete ile ilaç yazdırmayı unutmayın.

Ayağa kalktığınızda baş dönmesi olmadığından emin olunca sizi gönderebiliriz. Ancak kesinlikle araba kullanmamalısınız. Yanınızda mutlaka bir yakınınız olmalı. Anestezi sonrasında 6 saat süre ile araç kullanmanız doğru olmaz. Herhangi bir toplu taşıma aracında yalnız seyahat etmemelisiniz.

Eve gittiğinizde o geceyi dinlenerek geçirmeniz yararlı olacaktır. Banyo yapmaya karar verirseniz evde birisi bulunmalıdır. Banyo kapısını kilitlemeden girmelisiniz. İşlemden sonra altı saat süreyle uykunuz gelebilir. Her ne kadar banyoda uyuma riskiniz az olsa da dikkatli olmak gerekir.

İşlem sonrasında altı saat süre ile alkol veya başka sakinleştirici kullanmamalısınız. İşlem sırasında yapılan ilaçlar altı saatte kan dolaşımınızdan temizlenir. Bebeğiniz varsa altı saat emzirmemelisiniz.

İşlem sırasında yapılmamışsa sonrasında kullanmanız için antibiyotik verilecektir. Antibiyotik, kutu bitene dek kullanılmalıdır. Diğer bir ilaç ise ağrı kesicidir. Özellikle ilk günde ağrı kesici gereksinimi olabilir. Kanama azaltıcı ilaçlar ise gerekli görülürse işlemden sonra kanama kesilene kadar kullanılabilir.

Eve gittiğinizde adet ağrısı gibi bir ağrınız ve adet kanaması kadar kanamanız olacaktır. Uykulu olduğunuz altı saati geçirdikten sonra günlük işlerinizi yapabilir, iş yerinize gidebilirsiniz.

Kasık Ağrısı. Kürtaj sonrası hemen hemen herkeste kasık ağrısı olur. Kullanmanızda bir engel yoksa herhangi bir ağrıkesici alabilirsiniz. Zaten muhtemelen kürtaj reçetenizde ağrı kesici yazılmıştır. Kürtaj sonrası ilk gün kasık ağrısı olur ve 20 gün içinde zaman zaman tekrarlar. Kürtaj sonrası ağrınız ilaçla geçmiyor veya birkaç günden uzun sürmüş ise doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.

Vajinal Kanama. Kürtaj işlemi sonrasında vajinal kanama olması normaldir. Adet kanamasından daha şiddetli olmayan kanama ilk günlerde olur, 20 gün içinde zaman zaman tekrarlayabilir. Zaman zaman kanama ile pıhtı düşürebilirsiniz. Eğer adet kanamasından daha şiddetli kanamanız var veya kanamanız giderek artıyorsa doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.