Gebelikte Hijyen ve Genel Bakım

Normal zamanlarda dikkat edilmesi gereken temizlik, gebelikte çok daha fazla önem gerektiren bir durumdur. Hem gebeliğin iyi gitmesi hem de anne ve çocuğun sağlıklı olması açısından gebeliğin her devresinde temizlik kurallarına uyulmalıdır.

Banyo ve Duş

Gebelikte hormonların etkisiyle vücut sıcaklığı arttığından daha çok terlersiniz. Gebelikte günlük yıkanma sayınızda bir kısıtlama yoktur.

Gebelikte banyo yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar

  • Gebelikte bedenin ağırlık merkezi değiştiğinden ve tansiyon düşmeye eğilimli olduğundan bir tabureye oturarak yıkanmanız daha uygundur.
  • Küvetli banyo kullanıyorsanız, küvete girip çıkarken kaymamak için gerekli önlemleri almalısınız. Küvetin içine ve girişine kaymayı önleyen plastik halılar ekleyerek olası kazaları önleyebilirsiniz.
  • Banyo yaparken sıcaklığın çok yüksek olmamasına dikkat edin. Duş seklinde ılık suyla yıkanmayı tercih edebilirsiniz.

Vajinal Hijyen

Gebelikte artan hormonlara bağlı olarak vajinal salgılarda artış söz konusudur. İç çamaşırınızı her gün değiştirmeniz oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltmada önemli bir adımdır. Vajinal duş uygulaması tüm dönemlerde olduğu gibi, gebelikte de uygun değildir.

Meme Bakımı

Gebelik döneminde artan hormonların etkisiyle memelerde büyüme olur ve gerginleşir. Bundan dolayı memeleri alttan iyi destekleyecek, büyüklüklerine uyan, meme uçlarına sürtünme yapmayan sütyen tercih etmelisiniz.

Gebeliğin ikinci yarısından itibaren memelerden berrak-sarı renkli kolostrum adı verilen sütün geldiği gözlemlenebilir. Bu durum memelerin bebeği emzirmeye hazırlık yapmaya başladığının bir işaretidir ve normaldir. Kolostrum meme uçlarında kuruduğunda bunu ılık suyla ıslatılmış bir bezle temizleyebilirsiniz.

Cilt Bakımı

Gebelik dönemi ciltte önemli değişikliklerin meydana geldiği bir dönemdir. Rahmin büyümesi ve kilo alımına bağlı olarak cilt çatlakları oluşurken, sivilce, hormonal değişikliklere bağlı olarak cilt lekeleri ortaya çıkarlar. Özellikle yaz aylarında bu lekelerin oluşumunu önlemek için cildinizi güneşten korumalısınız.

El Temizliği

El hijyeni

Pek çok enfeksiyon gibi COVİD 19’dan korunmak için de ellerinizi yıkamalısınız.

El temizliğine dikkat etmeli, ellerinizi bol su ve sabun ile yıkamalısınız. Elleri sabunlamak ellere bulaşan bakterileri öldürmede oldukça yarar sağlar.

Posted in: