Gebelik Şekerinde Beslenme

Hamileliğiniz öncesi veya sırasında yakalandığınız diyabet hastalığınızı, düzenli ve bilinçli beslenerek, sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Tabii bunun için en önemlisi, doktorunuzla birlikte karar vereceğiniz beslenme programınızı yaşam şekliniz haline dönüştürmeniz.

Beslenmede dikkat etmeniz gereken en önemli kural ara öğünlerinizi ihmal etmemenizdir. Temel prensip aç kalmamaktır. Ara öğünde tam buğday ekmeği + peynir veya yoğurt, veya kepekli grisini + tahıllı şekersiz bisküvi, veya yulaf gevreği ile birlikte süt alınabilir. Sadece meyva yenmesi doğru değildir. Böylece karbonhidrat ile birlikte protein de alınmış olur. Bu şekilde vücudunuzun insülin salgıları düzene girer. Ayrıca almanız gereken kilo da dengelenmiş olur.

Hamileliğiniz öncesi diyabet hastasıysanız, bu özel sürecinizde diyetinize özellikle dikkat etmelisiniz.

Hamilelere verilen günlük kalori anne adayının ağırlığına ve gebelik haftasına göre değişkenlik gösterebilir. Gebelik diyabetinde önerilen ortalama kalori günlük 1800 cal’dir. Boyunuza göre ideal kilonuz hesaplanıp kilogram başına 25-40 cal diyet başlanır.

Bu kalorinin;

  • %40-50’si karbonhidratlardan
  • %20-30’u proteinlerden
  • %30-40’ı yağlardan alınmalıdır.

3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenilmelidir. Günlük kalorinin % 10’u kahvaltıda , %30 öğlen ve akşam öğününde alınmalıdır. Kalan kalori ara öğünlere paylaştırılır. Aşırı kilolularda ise 3 ana öğün önerilir ara öğünler önerilmez.

Kesinlikle basit şeker içeren gıdaları beslenme programınızda bulundurmamalısınız. Bunlar kolalı içecekler, çikolata, pasta, kek, tatlı, şekerleme tarzı gıdalardır. Ayrıca vücutta şekere dönüşen, nişastadan zengin yiyecekleri de belirli ölçülerde ve nadir olarak tüketmelisiniz. Örneğin; patates, havuç, börek, pirinçli gıdalar bu tür gıda gruplarıdır. Meyveleri belli miktarda yemelisiniz, çünkü bunların içinde karbonhidrat bulunur. Porsiyon olarak gün içine bölerek tüketmeniz gerekir.

Öğün atlamanız, yetersiz karbonhidrat tüketiminiz, fazla salgılanan insülin miktarınız, yoğun bir şekilde egzersiz yapmanız veya ilk aylarınızda aşermeniz nedeni ile kusma ve bulantılarınızın olması hipogliseminizin gelişmesine neden olabilir. Hipogliseminiz geliştiğinde 5-6 adet kesmeşeker veya 1 çay bardağı meyve suyu tüketmeniz gerekir. Bu şekilde kan şekeriniz 15 dakika içerisinde normale döner. Ancak bu gibi alışkanlıklar devam ederse hipoglisemi riski süreklilik kazanır. Sabah kalktığınızda ekmek, leblebi, tuzlu bisküvi, grisini gibi yiyecekler ile güne başlayabilirsiniz.

Dengeli beslenmenizin temeli 5 ana besin grubunu günlük olarak tüketmenizdir.

Süt-yoğurt

Sebze-salata

Meyve

Et-tavuk-peynir-yumurta

Yağ grubu-zeytin-kuru yemişler

Her öğünde lifli gıda alımınız, beslenmenizde önemlidir. Esmer ekmek, bulgur, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler posa açısından zengindir. Kuru incir ve kayısı gibi posalı karbonhidratlar besinlerinizin bağırsaklarınızdan emilimini yavaşlatarak kan şekerinizin düzenlenmesinde etkin rol oynarlar. Beslenmenizi 2,5-3 saat aralıklarla yapmanız, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız sindiriminize ve metabolizmanıza yardımcı olur.

Şeker hastalarının gebeliğinde tatlandırıcı olarak sakarin yerine aspartam kullanımı önerilir.

Gebelere ve gebelikte şeker hastalığı olanlara egzersiz, jimnastik, yürüyüş önerilir. Ancak aç karnına bu aktivitelerin yapılması şeker dengesini daha çok bozar. Bu nedenle ara öğünden 30 dakika, ana yemekten 60 dakika sonra egzersize başlanmalıdır. Kan şekeri düzeyi diyet ve egzersiz ile kontrol altına alınamıyorsa zaman kaybetmeden insüline başlanmalıdır.

Yasaklar

Şeker ve şeker içeren her türlü yiyecek (Bal, reçel, pekmez, marmelat, tatlılar, çikolatalar, şekerlemeler)

Meyve suları, meşrubatlar (kola, gazoz)

Börek, çerez, cips, kızartmalar, fast food

Sakatat, yağlı etler

Hayvansal yağ ve margarinler

Öneriler

Önerilenden eksik ya da fazla tüketmeyiniz

Beslenme programınızı çeşitlendirmek için değişim listesini kullanabilirsiniz

Yemeğinizi fırın, ızgara veya buharda pişirmeyi tercih ediniz

Etli sebze yemeklerini pişirirken yağ ilavesi yapmayınız

Sebzeleri çok az suyla kısık ateşte pişirerek suyuyla birlikte tüketiniz

Kurubaklagilleri 5 saat önceden suya ıslatınız

Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketmeyi tercih ediniz