Doğum İçin Hastaneye Gittiğinizde

Doğum öncesi izlemlerde doğumun hangi kuruluşta yapılacağına karar verilmiş olması, doğum başladığında hangi hastaneye gitmeliyim endişesini ortadan kaldırır. Bu açıdan doğumun nerede yapılacağı gebelik süresince planlanmalı ve mümkün olduğunca da doğum öncesi izlemleri yapan doktorun tercih ettiği hastane seçilmelidir.

Sağlık kuruluşunda kayıt için nüfus cüzdanınız yanınızda olmalı.

Bir anne adayı doğumun başlaması şüphesi ile hastaneye geldiğinde durumu değerlendirilir. Gebelik ile ilgili bilgiler alınır.

Vajinal muayene yapılır. Muayene, mikropsuz koşullarda uygulanır. Fazlaca kanamalı ise muayene yapılmaz. Muayenede; rahim ağzında silinme, açıklık, gelen kısım yüksekliği, çatı yapısı, su kesesinin durumu değerlendirilir. Bebek kalbi dinlenir. Gerekirse ultrason yapılabilir.

Rahim ağzı kanalı açıklığı ve rahim kasılmalarının düzenli, ilerleyici ve rahim ağzını açıcı karakterde olup olmadığına bakılır. Hastaneye geldikten sonraki bulgular yeterli değil ise hasta izlem sonrası bebek durumu da değerlendirilerek sonra evine gönderilebilir. Rahim ağzı kanalının uzunluğu 15 mm üzerinde olan olguların ancak %1’den azı 24 saatte doğum ile sonuçlanmaktadır.

Kan basıncı, ateş nabız, solunum sayısı kontrol edilir.

Yatış kararı verilen gebelerden kayıt işleminden sonra doğum sürecinde risklerin belirlenmesi, doğru kararların verilmesi ve uygulamaların yapılması için sağlık ve gebelik bilgileri alınır. Bu süreçte anne doğuma dair rahatsızlık yaşıyor olabileceğinden mutlaka annenin kendini rahat hissetmesi sağlanır. Öykü sonrası annenin rutin izlemleri yapılmalıdır.

Rahim Ağzı Değişikliği

Doğumun başlamasından 4-8 hafta önce rahim ağzı yumuşamaya, silinmeye ve açılmaya başlar. Bu değişiklikler daha önce doğum yapmış kadınlarda daha belirgin iken, ilk doğmda rahim ağzı sert ve kapalıdır. Doğum eylemi süresince rahim ağzında silinme ve açılma olmak üzere iki önemli olay gerçekleşir.

Silinme. Rahim ağzının 2 cm kalınlıktan zar gibi olana kadar ince bir hal almasına denir.

Açılma. Rahim ağzının etrafındaki kas liflerinin kasılmalarla yanlara doğru çekilmesi sonucunda gerçekleşir. Başlangıçta rahim ağzı genellikle bir parmağın girebileceği kadar açıkken (1 cm), birinci devrenin sonunda 10 cm’lik bir açıklığa ulaşır. Bu durumda açıklığın tam olduğundan söz edilir.

Nonstress Test (NST)

Bebeğin kalp atışlarının seyri, bebek hareketleri ve rahim kasılmalarının ölçümü ile bu değerlerin ilişkisini esas alarak bebeğin iyilik halinin değerlendirildiği bir testtir. Bu testle bebeğin kalp atım hızı ve reaktivitesi (atım hızındaki değişkenlikleri), rahimdeki kasılmalar ve bebeğin kalbinin bu kasılmalara verdiği cevaplar doktorunuz tarafından değerlendirilerek bebeğin sağlığı hakkında dolaylı bir bilgi elde edilmiş olur. Test sırasında annenin sol yana yatar pozisyonda olması rahime kan akımını arttıracağı için tercih edilir.

Doğum sürecim ne kadar sürecek?

Bu sizin ilk bebeğiniz ise muhtemelen travayınız uzun sürecektir. Sonraki doğumlar genellikle daha kısa sürer.

Posted in: