Doğumda Ağrı ve Baş Etme Yolları

Doğumda ilaçsız ağrı yönetiminde başarılı olabilmek için, doğum ağrısının kaynaklarının ve ağrıyla ilgili teorilerin iyi anlaşılması gerekir.

Doğum ağrısının dört temel kaynağı vardır.

  1. Dokuda iskemi. Rahime giden kan akışı, rahim kasılmaları sırasında azalır ve dokuda oksijensizliğe neden olur.
  2. Servikal dilatasyon. Rahim ağzı genişlemesi ve gerilmesinden kaynaklanan ağrı, hipogastik pleksus üzerinden omuriliğe T10, T11, T12 ve L1 seviyelerinden girer. Ağrı; karnın alt kısmı, sırt, kalça ve bacaklarda hissedilir.
  3. Pelvik yapılardaki baskı ve gerilme. Rahim bağları, yumurtalık kanalları, yumurtalıklar, idrar torbası ve perine üzerindeki baskı nedeniyle oluşan ağrı iç organ ağrısı olup, sırt ve bacaklarda hissedilir.
  4. Vagina ve perinenin genişlemesi. Bebeğin inişi sırasında vagina ve perine gerilmekte, bu gerilim özellikle doğumun ikinci evresinde artmaktadır. Bu baskı ve gerilim, omuriliğe S2, S3 ve S4 seviyesinden girer. Ağrı; perineye lokalize olmuş gibidir, keskin ve yanıcı tiptedir.

Travay ve doğumda ne kadar ağrı çekilir?

Travay ve doğumda yaşanan ağrı her kadında ve her gebelikte farklılık gösterir. Bu bebeğinizin büyüklüğü, rahminizdeki duruşu gibi birçok faktöre bağlıdır. Acı genellikle travayda hafiftir, doğuma yaklaştıkça kötüleşir.

Ağrı, rahminiz küçülürken oluşan kasılmalardan ve bebeğiniz vajinadan çıkarken oluşan gerilmeden kaynaklanır.

Ağrıyla baş etmek için plan yapmalı mıyım?

Hamileliğinizin sonuna yaklaşırken doktorunuzla doğum süreci ve doğumda ağrıyla nasıl başa çıkacağınız hakkında konuşmalısınız. Ağrıyı yönetmek için birçok yol vardır. En doğru yol size en iyi gelenidir.

Doğumdan önce bir plan yapmak yararlı olsa da doğum esnasında planınızda değişiklikler olabileceğini unutmayın. Bunun nedeni yaşanan ağrının beklenenden az yada çok olabilmesidir.

Ağrımı yönetebilmenin farklı yolları nelerdir?

Genelde iki seçeneğiniz vardır:

  • İlaçsız yöntemler
  • İlaçlar
Posted in: