Çoğul Gebelikler

Çoğul gebeliklerin sorunları gün geçtikçe azalsa da hala ailelerin yaşamını etkilemeye devam etmektedir. Sorunlarla ilk kez karşılaşacak olsanız da daha önce benzer sıkıntıları yaşamış olan çoğul bebek sahiplerinin deneyimlerinden yararlanmak için gruplara katılabilirsiniz.

Çoğul gebelik

Çoğul gebelikler çok güzel olsa da çoğul gebelik devam ettirmek kolay değildir

Çoğul gebeliklerin tıbbi, psikolojik, sosyal ve ekonomik pek çok sonuçları vardır. Son yıllarda giderek hızlanan kısırlık (infertilite) tedavileri ile çoğul gebeliklere daha sık rastlanmaya başlandı.

İkizlerin on tanesinin yedisi kadının yumurtalığından gelişmiş 2 yumurtanın 2 sperm tarafından döllenen çift yumurta ikizleridir. Her iki yumurta rahime birbirine çok yakın yerleşir ve ayrı olarak gelişir. T ek yumurta ikizleri ise bir spermle döllenen bir yumurtanın bölünerek iki bebek olarak gelişmesidir.

Çoğul Gebeliklerin Bebek Sağlığına Etkileri

Çoğul gebeliklerde erken doğum riski çok fazladır. Erken doğan bebeklere prematür denir. İkizlerin yarısı, üçüzlerin %90’ı erken doğar. Erken doğan bebeklerin çok sayıda sağlık sorunları olabilir. Akciğerleri yeterince güçlü olmadığından solunum sorunları ile karşılaşılır. Beyin damarları daha hassas olduğundan kolayca zedelenebilir. Erken doğan bebeklerde düşük doğum ağırlığı sıktır.

Çoğul gebeliklerde bebeklerde doğumsal defektlere daha sık rastlanır. Çoğul gebeliklerin neden olduğu sorunların bazıları yıllarca saptanamadan kalabilir.

Çoğul gebeliklerde bebekler annelerinden almaları gereken besinin tamamını alamayabilir. Özellikle tek plasentayı paylaşan çoğul gebeliklerde bu daha önemli bir sorundur. Yeterli besin alamadığında bebekler daha yavaş büyüyecektir. Eğer tek plasentayı paylaşan iki bebeğin önemli damarları arasında bağlantı varsa bebeklerde kalp hastalıkları ve buna bağlı ölümlerin riski de artar.

Çoğul gebelikler, özellikle erken doğum ile sonuçlanırsa beyin gelişiminde de ciddi sorunlar görülebilir. Bazen beyin hasarı ortaya çıkabilir.

Çoğul Gebeliklerin Anne Sağlığına Etkileri

Çoğul gebelikler sırasında bazı riskler daha fazladır. Özellikle gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), gebelik şekeri (gestasyonel diyabet), kansızlık (anemi), amniyon sıvısının çok az veya çok fazla olması (oligo veya poli hidramniyoz) riskleri çoğul gebeliklerde sıktır. Polihidramniyoz erken doğum riskini artırırken, oligohidramniyoz bebeğin gelişiminde soruna neden olabilir. Bu durumda gebeliği yatak istirahati ile geçirmek gerekebilir. Yatak istirahati özellike erken doğum riski olanlarda önem taşır.

Bebeklerin doğumunda da sorunlarla karşılaşılabilir. Çoğul gebeliklerde hemen hemen her zaman sezaryen ile doğum tercih edilir.

Çoğul Gebeliklerin Psikolojik ve Sosyal Sonuçları

Bazı ikizler tek yumurta ikizi olmasa bile birbirlerine çok benzer olabilir. Bu durumda ikizleri birbiri ile karıştırmamak için özellikle ilk zamanlar farklı renklerde giydirmek veya isim bilekliği takmak mümkündür. Zamana oluşan karakter ve kişilikleri, onları ayırt etmenize yardımcı olur.

Anne veya babanın bebeklere ilgisi genellikle eşit olmaz. Zaman zaman biri, zaman zaman diğeri ön plana çıkar. Bebeklerin gereksinim duydukları ilgi de farklı olacaktır. Kimi zaman biri, kimi zaman diğeri daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar. Zamanla bunu algılayacak ve gereksinimi olana daha fazla ilgi göstereceksiniz. Bu, bebekler arasında ayırım yapmak anlamına gelmez.

Çoğul gebeliğe bakmak, tekize bakmaktan daha yorucudur. Erken dönemde bu, daha zordur. Anne baba daha yorgun ve streslidir. Birbirinize ve kendinize yeterli zaman ayırmalısınız. Çocuğunuzla olduğu kadar kendiniz ve eşinizle de ilgilenmelisiniz.

Evde daha büyük aba veya ağabey varsa onlar da sizden ilgi bekler. Onların gereksinimlerine de önem vermelisiniz. Daha gebelik sırasında doktor kontrollerine onların da gelmesini sağlayın. Bu, onlarında sorumluluğu paylaşmasını sağlar. Bebekler doğduğunda abla ve ağabeyinden bakımları ile ilgili yardım istemelisiniz. Bu onlarda gereksinim duyulduğu ve sevildiği hissi oluşturur.

Bazı ebeveynler ve hatta okullar, ikizlerin farklı sınıflarda okumasını tercih eder. Bu onların bağımsız kişilik gelişimlerine katkıda bulunur. Bu, özellikle çocukların farklı yetenekleri varsa daha büyük önem taşır. Bazen ikizleri farklı sınıflarda okutma olanağı yoktur. Bu durumda öğretmeniniz ile görüşerek çocukların kişilik gelişimleri j-konusunda destek olmasını istemelisiniz.

Çoğul bebek anne babaları genellikle çevrelerinde dostları olmadığından yakınır. Yorgundurlar, kendilerine ayıracak zamanları azdır, çocukların işleriyle çok zaman harcamaktadırlar ve zaman zaman parasal sorun yaşarlar. Çoğul bebek büyütüyorsanız hobilerinizden vazgeçmeyin. Kendi gereksinimlerinizle çocuklarınızın gereksinimleri arasında dengeyi kurmalısınız.

Çoğul bebekler genellikle ilgi çeker. Çevrenizdekiler tüpbebek olup olmadığını soracaktır. Bu konuda olumlu veya olumsuz görüş bildirenler olacaktır. Bu tip soru ve görüşlere nasıl yanıt vereceğinize önceden karar vermelisiniz. Mizah duygusunu kabetmemek önemlidir.

Aile ve dostlardan zaman zaman yardım almak iyi olabilir. Anne çalışmıyor bile olsa bir aile dostu veya büyüğünden yardım almak gereklidir. Özellikle prematür bebekler, diğerlerinden daha sık beslenmelidir. Bu bebeklerin beslenmesi gece de dahil daha uzun zaman gerektirir. Bebeklerin uyku düzeni oturana kadar özellikle geceleri yardım almanız gerekir. Bu tarz bir yardım bulunamıyorsa anne baba geceleri paylaşmalıdır. Uykusuzluk, yorgunluk ve depresyona neden olabilir. Kendiniz veya eşinizde bu tip belirtiler olup olmadığını dikkatle kontrol etmelisiniz. Bu sorunların üstesinden gelmek için eşinizle bir takım oluşturun. Çoğul bebeklerin annelerinde postpartum depresyona daha sık rastlanır ve daha ağır geçer. Üstelik babalarda da depresyon görülebilir. Depresyonun zamanında tanı ve tedavisinin yapılması ebeveynler kadar bebeklerin ruh hali için de önemlidir.

Çoğul bebeği olan başka ailelerle irtibatta olmak ve yardımlaşmak pek çok sorununuza daha kolay çözüm bulmanızı sağlar.

Çoğul Gebeliklerin Ekonomik Sonuçları

Doğum ve yenidoğanın bakım masrafları, ikiz gebeliklerde tekizlerin dört katı kadardır. Üçüzlerde ise on iki katı.

Eskisinden daha fazla çoğul gebelik görüldüğünden çoğul gebeliklere basının ilgisi ve firmaların yardımları da azalmıştır.

Çoğul gebeliklerde bebeklerle ilgili yaşam boyu süren hastalıklara daha sık rastlanır. Bu, masrafları artırır.

Çoğul gebeliklerde masraflar, aynı sayıda her biri tekiz olan bebeklerin masrafları toplamından fazladır. Mama sandalyesi, bebek koltuğu ve benzeri alışverişler bir defada iki tane yapılma zorundadır.