Yenidoğanın Beslenmesi

Doğumdan sonra bebeğiniz sağlıklı ve yanınızda ise en kısa sürede emzirmeye başlamalısınız.

Bebeğinizi doğumdan sonra mümkün olan en kısa süre içinde emzirmelisiniz. Bebeğin memeden alacağı ilk besine ağız sütü yada kolostrum denir. Kolostrum sarı renkli, kıvamlı ve çok besleyicidir. Ayrıca bebeğinizi pek çok hastalıktan koruması açısından çok önemlidir.

  • Bebeğinizi doğumdan sonra kısa süre içinde emzirmeye başlamanız ve sık sık emzirmeniz daha çok sütünüzün olmasını sağlar, rahim kasılmalarınızı artırarak rahim içindekilerin boşalmasına ve kanamanızın azalmasına yardımcı olur, bebeğinizi enfeksiyonlardan ve kan şekerinin düşmesinden korunur. Bebeğinize şekerli su vermek gereksiz ve yanlış bir uygulamadır.
  • Bebeğiniz her uyanıp ağladığında öncelikle emzirin.
  • Doğumunuz zamanından önce olmuş veya bebeğiniz olması gerektiğinden daha düşük tartılı ise emzirme için bebeğinizin ağlamasını beklemeyin. Bebek uyusa bile uyandırıp 1.5-2 saat aralarla düzenli olarak besleyin.
  • Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce, ellerinizi su ve sabunla yıkamalı, meme başlarınızı temizlemelisiniz.
  • Emzirme sırasında rahat bir pozisyonda olmalısınız. Dizleriniz çok yüksekte olmamalı, bebeğiniz meme seviyesinden yukarıda olmamalıdır.
  • Bebeğiniz ilk 4-10 günde kilo verebilir. Sonrasında ağırlığının düzenli olarak artması sağlıklı beslendiğini gösterir. Erken doğan bebeklerde kilo verme biraz uzun sürebilir. Kilo alımının başlaması 2-3 haftayı bulabilir.

Doğum sonrası ilk 6 ayda bebeğinizi yalnızca emzirerek beslemelisiniz. Sonrasında uygun ek besinlere aşamalı olarak geçebilirsiniz.

Posted in: