Kürtaj Kararı Verirken

Gebelik kürtajı olmaya karar verdiniz. Emin misiniz? Sizi zorlayan koşulların hepsi çözülebilir. Tekrar düşünün. Kararınız kesin mi? Rahat ve güvenilir bir kürtaj için okumaya devam edin.

Hiç kimse istemediği bir bebeği doğurmak zorunda değildir. İstenmeyen gebelikleri aldırmak, iyi bir çözümdür. Ülkemizde bebek aldırmak, yasak değildir. Gebelik kürtajı ülkemizde yasal olarak uygulanmaktadır.

Gebelik kürtajı olan herkes bunun gizli kalmasını isteme hakkına sahiptir. Geçmişte kamu sağlık kuruluşlarında gizlilik hakkına saygı duyularak kürtaj yapılmaktaydı. Son yıllarda tüm kamu ve özel sağlık kuruluşlarına yapılan tüm başvurular gibi kürtajlar da kayıt altına alınmaktadır. Gebelik kürtajının gizli kalması için muayenehane ortamında yapılmasını tercih etmelisiniz.

İyi bir muayenehanede sağlıklı kürtaj olabilirsiniz. Önemli olan küretajın hijyenik bir klinikte yapılmasıdır. Ağrısız ve rahat olması konforlu kürtaj için kaçınılmazdır. Güvenli kürtaj, randevu alırken başlar. Randevu alırken sekreter veya hemşire yerine işlemi yapacak doktor ile konuşabilmelisiniz.

Gebelik kürtajı, gece uykusuna benzer bir uyku ile sağlıklı bir şekilde uygulanabilir. Bu bir narkoz olmamakla birlikte anestezi uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Güvenli bir uyku için, işlem öncesinde 6 saat süre ile hiçbir şey yememeli, su bile içmemelisiniz.

Kürtaja giderken dikkat etmeniz gereken konular vardır. Kürtaj sonrası saatlerinizi planlamalı, kürtaj sonrası nelere dikkat edeceğinizi bilmelisiniz. Klinikte ne kadar zaman geçirmeniz gerektiğini araştırın. Sizin planlarınızla uyuşmuyorsa ya planlarınızı değiştirmeli ya da koşulların size uymasını istemelisiniz. Kürtaj işleminde sonra sorun yaşamamak, endişelerinizi paylaşıp bilgi alabilmek için doğrudan doktora ulaşabilmelisiniz. Doktorun kendi cevaplayacağı telefon numarasını istemeli, almalı ve gerektiğinde gece gündüz arayabilmeli veya mesaj ile sorununuza çözüm bulabilmelisiniz.

Yapılacak her müdahalede olduğu gibi kürtaj müdahalesinin öncesinde de sizden onam belgesi imzalamanız istenecektir. Ortalama dört sayfalık bu metinde işlemin olası ve karşılaşılabilecek tüm sorunları anlatılmaktadır. Bu yazıyı okuduğunuzu belirten bir yazıyı elinizle yazmanız istenecektir. Bu, hukuki bir zorunluluktur. Okuduğunuz metinde yer alan ve anlamadığınız ya da daha açık anlatılmasını istediğiniz her detayı sormalısınız.

Gebelik kürtajı, vakum ile plastik kanüller kullanılarak ve kazıma yapmadan gerçekleştirilir. Bu şekilde ileride gebe kalmanızı önleyecek zedelenmeler ortaya çıkmaz.

Kürtaj işlemi sonunda rahim içinde gebeliğe dair parça olmadığını saptamak için ultrason ile kontrol edilir. Bunun için kürtaj olduğunuz masanın hemen yanında bir ultrason cihazı bulunmalıdır. Uyumadan önce bunu kontrol ediniz.

Kürtaj, steril aletler kullanılarak yapılmalıdır. Kürtaj aletleri genellikle kürtaj seti denilen metal kutular içinde saklanır. Kutu kapağı sterilizasyon belirtici (endikatör) bant ile yapıştırılmıştır. Kürtaj işlemi başlarken hastanın yanında açılmalıdır. Kutu yapışkanının yanınızda açılmasını isteyiniz.

İşlem sırasında siz uyurken, uyandığınızda ağrınız olmaması için ağrı kesici, işlem sonrasında almayı ihmal etseniz bile infeksiyonunuz olmaması için antibiyotik yapılacaktır. Bu nedenle alerjiniz olan ilaç varsa bu konuda bilgi vermeniz istenecektir. Bildiğiniz bir alerji olmasa bile ilk kez işlem sırasında ortaya çıkabilir. Böyle bir alerji olasılığı düşünülerek gerekli her türlü ilaç ve alet, yapılmaya ve kullanılmaya hazır olarak anestezi uzmanının yanında yer almalıdır. Yine de ilaçlar yapılmadan önce alerji testi yapılacaktır.

Kan uyuşmazlığı, ileriki gebeliklerinize kötü etki yapabilir. İleride sorunsuz bir gebelik sürdürmeniz için, eğer kan grubunuz Rh negatif ise kan uyuşmazlığı iğnesi reçete edilecektir. Bu ilaç özel bir reçete tipi olan mor reçete (kan ve kan ürünleri reçetesi) olmadan verilmez. Eğer geldiğinizde kan grubunuz bilinmiyor ise netleştirmek için kan alınıp laboratuvara gönderilecektir. Kan uyuşmazlığı iğnesi gerekli ise 3 gün içinde yapılmalıdır.

Kürtaj ücretini belirleyen en önemli kısım kullanılacak ilaçlar ve anestezi uzmanı için yapılacak ödemedir.

Kürtaj işlemi sonrasında muayenehanede 45 dakika kadar dinlenmeniz uygun olur. Eğer yanınızda araba kullanacak veya bindiğiniz takside size eve kadar eşlik edecek biri yoksa daha uzun süre dinlenmeniz gerekir. İşlem sonrası 4 saat kadar kendinizi alkol almış gibi hissedebilirsiniz. Araç kullanmanız ve yalnız kalmanız uygun olmaz.

Her zaman doğurganlığınız devam edecek. Eğer kısa zaman içinde yeni bir gebelik planlamıyorsanız iyi bir yöntemle gebelikten korunmalısınız. İşlemden sonra kontrole geldiğinizde korunma konusunda bilgi almalısınız. Bundan sonra nasıl korunacağınızı belirlerken yaşınız, daha önce çocuk doğurup doğurmadığınız, sigara alışkanlığınız olması, düzenli ve sürekli cinsel hayatınızın olması önem taşır. İstenmeyen bir gebeliği önlemek için korunmaya öncelik vermelisiniz. Bütün bu konuları doktor ile görüşmeliniz.