Gebelikte Memelerde Oluşan Değişiklikler

Gebeliğiniz süresince memeleriniz büyür ve hassaslaşır. Bu büyüme hormonal etki ile meme bezlerinin büyümesine bağlıdır. Keza meme bezleri ile meme derisi arasındaki yağ dokusunda da artma dikkati çeker. İkinci gebelik ayından itibaren hacimde artma ile beraber memelerde gerginlik, hassasiyet ve acı duyulur. Yine hormonal etki ile meme derisi altında seyreden toplar damarlar dıştan daha belirgin görünüm kazanırlar. 5. gebelik ayından sonra meme başı etrafındaki koyu bölgeyi halka şeklinde çevreleyen daha hafif renkte ikinci bir bölge gelişir.

Büyüyen ve gerginleşen memenin bazı bölgelerinde derialtı elastik liflerin ayrılma ve kopması sebebiyle deri üzerinde morumsu pembe çizgiler gelişir. Meme başlan da hacimce büyümüş, renkleri daha koyulaşmıştır. 3. gebelik ayından itibaren meme başının etrafını saran bölgede, renk koyuluğu dikkati çeker. Evvelce pembe veya hafif kahverengi olan bu saha, gebeliğin ilerlemesiyle koyu kahverengine dönüşür. Bu bölgedeki yağ bezleri ağızları da irileşmiş olup küçük kabartılar halinde görülür.

İlk gebelikte 6. aydan sonra meme başlan iki parmak arasında sıkıldığı zaman kolostrum adı verilen beyaz bir sıvı dışarı çıkar. Daha sonraki gebeliklerde ise bu sıvının daha erken 3-4. aydan itibaren oluştuğu görülür. Memeden süt gelip gelmediğini anlamak için meme ucunu sıkmanız oksitosin adı verilen, doğum ağrılarında etkili olan hormonun salınımına neden olabilir. Yani memeleri uyarmak erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle meme uçlarınızı sıkmayınız. Eğer meme uçlarınız yeterince çıkık değil ise gebeliğin son ayında meme uçlarını çıkarmaya yönelik masaj yapabilirsiniz

Memelerde hassasiyet. (Gebelik süresince) Progesteron ve östrojen hormonlarının seviyesinin artması Memelerdeki büyüme ve gelişime bağlı. Geniş askılı, memelerinizi iyi kavrayan, destekleyen, pamuklu ve terletmeyen sütyen kullanın. Fazla dokunmaktan kaçının, meme uçlarına fazla miktarda masaj yapmak erken doğuma neden olabilir. Memeleri duru suyla temizleyin ve kuru tutun. Her gün duş alın. Dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Sarkmaları önlemek için sütyen kullanımının yanısıra üst bedeninizdeki kasları çalıştıracak egzersizler yapın.

Posted in: