Doğum Eyleminin Belirtileri

Gebelerin az bir kısmında ise daha erken ve ya daha geç gebelik haftalarında doğum başlayabilir. Gebelik süresi tamamlandığında vücutta doğumun yaklaştığını gösteren bazı değişiklikler olur. Bunlar doğumun yakın olduğuna işaret eder. Doğum eylemi, her hamileye ait özel bir durumdur. Dolayısıyla da doğumun başlangıç belirtileri standart değildir. Doğum öncesi bedensel değişiklikler bir saat öncesinde ortaya çıkabildiği gibi bir kaç hafta önceden de yaşanabilir. Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler her anne adayında yaşanmayabilir ya da fark edilmeyebilir. Bu da normaldir. Bazılarında doğum öncesi belirtilerde şiddetli ağrılar olurken, bazılarında önce su ve kanlı akıntı gelebilir.

Travay (doğum eylemi) nedir?

Travay (Doğum eylemi) hamileliğin sonunda vücudunuzun doğum yapmaya hazırlanış şeklidir.

Travay genellikle 37 ve 42 haftalar arasında kendi kendine başlar. Ortalama doğum yapma zamanınız 40. haftadır. 37 ila 42 hafta süren gebeliklere term gebelik denir. Travay 37. Haftadan önce başlarsa preterm (erken) doğum Tüm doğumların %5’i erken doğum ile sonuçlanır.

Doğum sürecim çok erken başlamışsa ne olacak?

Travayın herhangi bir belirtisi 37. haftadan önce başlarsa, hemen doktorunuzu aramalısınız. Travayı durdurmaya çalışmak için size ilaç verebilir.

Travay kendiliğinden başlamazsa ne olacak?

Doğum süreciniz kendi kendine başlamazsa doktorunuz sizinle seçenekleriniz hakkında konuşacaktır. Doğum sürecinizi ilaçlarla başlatmayı deneyebilir. Buna doğum indüksiyonu veya suni sancı denir.

Doğum eyleminin başlama belirtileri iki grupta incelenir.

  • Doğum eyleminin başladığını gösteren ön belirtiler
  • Gerçek belirtiler
Posted in: