Cilt Problemleri

Gebelikte yaşanan en önemli cilt problemleri, deri renginin koyulaşması ve deri çatlaklarıdır. Gebelik hormonlarından kaynaklanan bu değişiklikler, gebeliğin ikinci yarısında belirginleşir.

Deri Renginde Koyulaşma (Pigmentasyon)

Gebelikle birlikte, ciltte artan pigmentasyona bağlı olarak cilt renginizde koyulaşmalar gözlenebilir.

Sıklıkla meme başlarında (areola), genital bölgelerde (perine, anal bölge ve bacak arası). göbek hizasında yukarıdan aşağıya bir çizgi şeklinde (linea nigra) ve koltuk altlarında renk koyulaşması gözlenir. Esmerlerde bu durum daha belirgindir.

Karnınızın ortasında koyu bir çizgi oluşabilir.

Gebelik Maskesi (Melasma)

Melasma veya kloasma denilen lekeler,  özellikle güneş ışınlarına maruz kalan bölgeler olan yanak, burun, alın, dudak üstünde maske şeklinde düzensiz sınırlı kahverengidir. Yüzde keskin kenarlı, pençe pençe hiperpigmentasyon alanları oluşur. Koyu renk saçlı, beyaz ciltli kadınlarda daha sık görülür. Genellikle tüm yüze yayılma eğilimindedir.

Yüzde lekeler oluşmasını önlemek için kış mevsiminde bile, mutlaka yüksek koruma faktörlü, yüze özel güneş kremleri kullanmalı, her 2-3 saatte bir ve güneş ışığına çıkmadan önce krem yenilemeli, yaz aylarında güneşten korunmak için geniş kenarlı şapka kullanmalısınız.

Ciltte Çatlamalar

Çatlaklar, karın, kalça, memeler ve bacaklarda ilk 3 aydan sonra ortaya çıkar. Derinin aşırı gerilmesi ve kurumasına bağlıdır.

Hızlı ve fazla kilo almaktan kaçının.

Gebelik çatlaklarını önlemek için gebeliğin ilk aylarından itibaren, çatlakların sık görüldüğü bölgelere, cilt nemli halde iken bebe yağı, ozon yağı gibi nemlendirici ürünler sürebilirsiniz. Bu amaçla krem ve losyonlar da kullanılabilir. Bunların hiç biri çatlamayı tam olarak önlemez, ancak rahatlık sağlar. Gebelikte cilt için kullanılabilecek birçok losyon bulunmaktadır. Etkinliklerine yönelik yeterince kanıt bulunmamaktadır. Bilinen ürünlerin olumsuz etkilerine yönelik herhangi bir kanıt olmadığı için size uygun birini kullanabilirsiniz.

Terlemede Artma ve İsilik

Gebelikte cilt kan akımının artmasına bağlı olarak terleme de artar. Fazla terleme, isilik oluşumuna neden olabilir.

İsilik oluşumunu önlemek için alabileceğiniz önlemler

  • Daha sık banyo yapmalısınız.
  • Vücudunuzu kuru tutmaya çalışın.
  • Bol ve pamuklu giysiler giyin.
  • Bol su için.
  • Cilt bakım losyonları kullanabilirsiniz.
Posted in: