Gerçek ve Yalancı Doğum Ağrıları

Braxton Hicks Kasılmaları (Yalancı Doğum Ağrıları)

Rahim kasılmaları, gebeliğin son üç ayında artmak üzere tüm gebelik boyunca vardır. Son birkaç hafta şiddetlenip yerini gerçek doğum ağrılarına bırakır. Bu kasılmalara Braxton Hicks veya hazırlık kasılmaları denir. Braxton Hicks kasılmaları, doğum ağrıları zannedilebilir ancak gerçek doğum ağrısından oldukça farklıdırlar.

Hazırlık kasılmaları, düzensiz aralıklarla gelir. Günde 3-5 defa olur. Kasılma genellikle yarım saat gibi uzun bir süre devam eder. Alt karın ve kasıkta hissedilir, şiddeti değişken, genellikle hafiftir, karında sertleşme ile birlikte olur. Özellikle biraz yürümeniz, su içmeniz durumunda kasılmalar azalıp geçer.

Yalancı doğum ağrıları rahim ağzında açılma yapmayan ağrılardır. Doğuma yaklaştıkça yalancı doğum ağrıları yerini gerçek doğum ağrılarına bırakır.

Gerçek Doğum Ağrıları

Doğum ağrıları ise düzenli aralıklarla gelir. Başlangıçta her yarım saatte bir kez gelen kasılmalar, devamında giderek sıklaşır. Doğumun hiç bir aşamasında 3 dakikada birden daha sık kasılma olmaz. Kasılmaların süresi genellikle kısadır. Başlangıçta 15 saniye süren kasılmalar doğum anında bile 1 dakikadan uzun süremez. Her kasılma arasında kendinizi çok iyi ve normal hissedersiniz. Ancak yeni bir kasılma ile kasık ve karında ağrınız olur. Ağrılar sırtta ve belde başlayıp, karnın alt kısmına doğru yayılan kramplar şeklindedir. Kasılma sırasında karnınız kramp girmiş bir kas veya bir tahta gibi serttir.

Gerçek doğum ağrıları Braxton Hicks kasılmalarından farklı olarak kısa süreli ve şiddetlidir. Dinlenmekle geçmez, şiddeti doğum yapana kadar artarak devam eder.

Bu güçlü kasılmaların sonucunda rahim ağzında açılma gerçekleşir. Ayrıca bazı gebelerde doğumun başladığını gösteren bir diğer belirti de karında kasılmalarla birlikte ağrının hissedilmesidir.

Gerçek kasılmalarım olduğunu nasıl anlarım?

Gerçek kasılmalar ile Braxton Hicks kasılmalarını ayırt etmek zor olabilir. Ancak farkı anlamanıza yardım edecek bazı yollar var:

  • Gerçek kasılmalar her birkaç dakikada bir gelir ve sıklığı zamanla artar. Braxton Hicks kasılmaları genellikle seyrektir. Bazen birkaç dakikada bir gelebilir ama sıklığı zamanla artmaz.
  • Gerçek kasılmalar dinlenmekle azalmaz ama Braxton Hicks kasılmaları genellikle siz dinlenirken azalır.
  • Braxton Hicks kasılmaları ağrı kesicilerle azalırken gerçek doğum ağrısının şiddeti azalmaz.
  • Gerçek kasılmaların şiddeti zamanla artacaktır ve daha ağrılı olacaktır ancak Braxton Hicks kasılmalarının şiddeti genellikle zamanla artmaz.
  • Gerçek kasılmalar bel ve kasıkta hissedilebilir ama Braxton Hicks kasılmaları genellikle sadece karın ve kasıkta hissedilir.
  • Gerçek doğum ağrıları rahim ağzında kısalma ve açılma ile sonuçlandığı halde Braxton Hicks kasılmaları ile rahim ağzında değişiklik olmaz.

Eğer hala hangi kasılmaya sahip olduğunuza emin değilseniz doktorunuzu/ebenizi arayınız.

Kasılmalarım başladığında ne yapmalıyım?

  • Kasılmaların sıklığını izlemelisiniz. Bu şekilde giderek sıklaşıp sıklaşmadığını anlayabilirsiniz.
  • Kasılmanın süresini izlemelisiniz. Saniye ibresi olan bir saatiniz veya akıllı telefonunuzda zamanlayıcı varsa her kasılmanın ne kadar sürdüğünü izleyebilirsiniz. Doktorunuz/ebeniz kasılmaların sıklığını ve süresini bilmek isteyeceklerdir.
Posted in: