Erken Gebelik Haftasında Rahim Kasılmaları

Hamilelikte kasık ağrısı çok sık görülen bir şikayettir, çoğu zaman rahmin büyümesine bağlı olur ve gebelikte normal bir durumdur. Bir çok anne adayı gebeliğin ilk 6 – 8 haftasında 10-15 saniye süren hafif kasık ağrıları hissederler.

Özellikle ilk gebeliklerde kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve daha fazla hissedilir. Sonraki gebeliklerde kasık ağrısı bazen sadece gebeliğin son aylarında karnın aşırı büyümesi, ağırlaşması ve rahimde kasılmaların başlamasına bağlı olur.

Round Ligament Gerilme Ağrısı

Bazen hamileliğin ikinci üç ayında kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilebilir. Hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla bu ağrı birden şiddetlenebilir. Bu ağrının sebebi rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların (ligamentlerin) gerilmesidir. Rahmin köşesinden çıkan ve dış dudakların iç yüzünde biten round ligament bağının ağrısı tek taraflı olabileceği gibi iki taraflı da olabilir ve dış dudaklara yansır.

Pubik Ağrı

Yine hamilelik sırasında nadiren pelvis yani leğen kemiği eklemlerinde aşırı ağrı hissi oluşabilir. Önde ortada pubis tüylerinin olduğu bölgeye denk gelen eklem yeri (symphisis pubis) hormonlara bağlı eklemde aşırı gevşemeye bağlı pubik ağrı (çatı kemiği ağrısı) denilen şiddetli ağrılar olabilmektedir.

Braxton-Hicks Kasılmaları

Gebeliğin son aylarında Braxton-Hicks kontraksiyonları denilen yalancı doğum ağrıları da karın ağrısı hissedilmesine sebep olabilir. Bu kasılmalar düzensiz ve hafif şiddette olmasıyla ve dinlenmek ve ağrı kesicilerle geçmesiyle gerçek doğum sancılarından ayrılır.

Doğum Ağrıları

Eğer kasılmalar sık ve şiddetli geliyorsa ve geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır. Gerçek doğum sancıları doğum eylemi belirtisi olabilir.

Posted in: