Döllenme

Yumurtlama ve uygun zamanda cinsel ilişki sonunda bir ayda gebelik şansı yaklaşık %20’dir.

Cinsel olgunluk çağındaki kadında, her ay bir defa yumurtlama olur. Yumurtlama ile yumurtalıktan dışarı çıkan dişi cinsiyet hücresine yumurta hücresi veya ovum denir. Yumurta, yumurtalık kanallarının saçakları tarafından kanal içine alınır.

Kadın İç Cinsel Organları

Döllenmenin oluştuğu organlar

Bugünlerde cinsel birleşimde bulunulmuşsa spermler haznenin (vajina) derinliklerine dökülmüştür. Cinsel ilişki sonrası rahim ağzına bırakılan spermler, rahim ağzı kanalı içindeki sümüksü sıvı ile dolu alanı bir otel gibi kullanır. Burada biriken spermler büyük gruplar halinde rahmin içlerine ve yumurtalık kanallarına doğru yüzerler. Erkek cinsiyet hücreleri olan bu spermler 1 saatte ortalama 1 cm. kadar yol alır. Rahim ağzından birkaç gün boyunca spermler çıkıp yumurtayı arar.

Spermler rahim ağzından geçerek süratle uterus içine doğru ilerler. Uterustan yumurtalık kanallarına geçerler. Cinsel birleşmeyi takiben 8-12 saat sonra ilk spermler yumurtalık kanalına ulaşmış olur.

Döllenme

Döllenmeden yuvalanmaya gün gün embriyonun gelişim ve göçü

Bu durumda cinsel ilişki için en uygun zaman, yumurtlamadan 12 saat öncesidir. Böylece yumurtlama gerçekleştiği anda spermler de yumurtanın yanına gelmiş olur.

Yumurtlama gerçekleştiğinde yumurta, yumurtalıktan yumurtalık kanalına geçer. Yumurtalık kanalının ucu, saçaklıdır. Saçaklar sanki bir elektrik süpürgesi gibi yumurtalıkların üzerini dolaşır. Yumurta, yumurtlandığında yumurtalık kanalının onu yakalamasından kaçamaz.

Yumurtalık kanalının içi titrek tüylerle doludur. Bu titrek tüyler, kanalın içindeki her şeyi rahimin içine doğru gönderir. Hareket edemeyen yumurta da bu yürüyen merdiven gibi titrek tüylere binip rahime doğru yola çıkar.

Döllenme yumurtalık kanalının 1/3 dış kısmında gerçekleşir.

Yolculuğunun en heyecanlı kısmı, yumurtalık kanalının en geniş yeri olan ampulla kısmındadır. Burada spermle buluşur. Sperm, yumurtanın etrafındaki zarı delerek çekirdeğini yumurtanın içine bırakır. İki çekirdek birleştiğinde yumurta bir zigota dönüşmüştür. Zigot, hızla bölünmeye başlar.

Olgun dişi yumurta hücresi (ovum) ile erkek tohum hücresinin (spermium) birleşmesine döllenme denir. Döllenmeyi takiben, yumurtanın zarı öylesine kalınlaşır ki artık ikinci bir sperm içeri giremez. Döllenmiş yumurta, hem rahim boşluğuna ulaşmak üzere yumurtalık kanalında ilerler, hem de gelişmesine devam eder.

Döllenmiş yumurta (zigot), tubalarda bölünerek çoğalır ve 5-6 gün içinde rahime ulaşır.

Rahim boşluğuna gelen döllenmiş yumurta, rahim iç duvarına yerleşir.

Posted in: