Doğum Ağrısı ile Baş Etmede Bilgilendirme

Bilinmeyen şeyler, korkuyu yaratır. Anne adayı doğumda ağrı nedenleri konusunda, doğru şekilde bilgilendirildiğinde kapı kontrol teorisiyle korkusu azalırken, doğumda kontrol duygusu artar. Bu aşamada anne adayı, örneğin kasılmalar kuvvetlendikçe, sona yaklaştığını ve bebeğine kavuşmaya az kaldığını bilecek ve tahammül gücü artacaktır.

Yapılan çalışmalar; doğum sürecini bilen ve doğumda sürekli desteklenen kadınların, travayda ağrı yönetiminde daha başarılı olduğunu ve daha az analjezi ve anestezi gereksinimi duyduğunu göstermektedir. Çünkü bilen gebe, korku-ağrı-gerginlik çemberini kırmayı başarabilir.

Anne adayı doğum mekanizması ve ağrı ile baş etme yöntemlerini bilmiyorsa, mümkün olduğunca olumlu bir doğum çevresi oluşturmak ve doğum sürecinin başında iken kısa, net ve açıklayıcı bilgiler vermek, bedenine ve bebeğine odaklanmasını sağlayacak nefes egzersizleri ve gevşemeyi öğretmek ağrıyla baş etmesini kolaylaştıracaktır. Tüm anne adayları, güler yüz, anlayış ve samimiyetle yaklaşıldığında ve doğru bilgilendirildiğinde, işbirliğine açık hale gelecektir

Posted in: