Ateş

Gebeliğin hangi haftasında meydana gelirse gelsin ateş mutlaka önemli bir belirtidir. Gebelikte vücut sıcaklığı diğer insanlar gibi 37 derece civarındadır. Vücut sıcaklığının birkaç kez ölçümde 38°C derecenin üzerine çıkmasına yüksek ateş denir. Yüksek ateş hemen her zaman anormaldir ve başta enfeksiyon olmak üzere bir hastalığın belirtisi olabilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte ateşiniz olmadığı halde ateş basma hissi olabilir. Ateşten bahsedebilmek için mutlaka termometre ile ölçmek gerekir. Doktora başvurmadan ateş düşürücü ilaçlar almaktan kaçınmalısınız Çünkü bazı ilaçlar gebeliğe zarar verebilir. Ayrıca sadece ateşi düşürmek yetmez ateşe sebep olan durumu da tedavi etmek gerekir.

Gebelikte ateş yükselmesinin en sık sebepleri idrar yolu enfeksiyonları, grip ve ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Karın ve/veya böğür ağrısına eşlik eden ateş, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolları enfeksiyonu olduğundan şüphelendirir.

Yüksek ateş gebeliğe zarar verebilir mi?

Gebeliğin özellikle ilk aylarında yüksek ateş, bebekte bazı yapısal anormalliklere sebep olabilir. Ayrıca gebeliğin ilk aylarında yüksek ateşin düşüğe sebep olabileceği yönünde kuşkular vardır.

Posted in: