Anne Baba Okulu Tanıtımı

Tebrikler! Bebeğiniz olacak. Dokuz ay sürecek ve ömrünüzün en heyecanlı macerasına hazır olun. Eğer bir gebelik planlıyorsanız, bu haberi aldığınızda çok etkilenmiş olmalısınız.

Gebelik rehberi adıyla sunduğum bu bölüm, anne baba adaylarını sağlıklı gebelik, doğum ve lohusalık konularında aydınlatmak, onların çeşitli merak ve endişelerini gidermek amacıyla hazırlanmıştır. Yoğun çalışmaların ve bilgi birikiminin toplandığı bir kaynak olarak önemli bir açığı doldurmaktadır.

Gebelikte oluşabilecek riskleri erken fark etmek, anne ve bebek için hayat kurtarıcıdır.

Bu bölüm yirmi yıldır sürdürdüğüm sağlıklı gebe muayenelerinin ürünüdür. Tabi ki bunları ben bulmadım. Burada yazanların hepsi bilimsel kaynaklardan alınmıştır.

Ülkemizde yepyeni bir yaklaşımla gebelere bilimsel önerileri başlatan bir hekim olarak; topluma hizmet sunmaktan keyif aldım ve onur duydum. Muayeneye gelen anne-baba adaylarından da çok şey öğrendim. İlk bebeklerim 25 yaşında oldular. Bu bölüm, 25 yıldır yaşadığım heyecan, bilgi ve deneyim birikiminin paylaşılması isteği ile ortaya çıkmıştır.

Bu bölümün hedef grubu bir mucize bekleyişi içinde olan, heyecanlı, meraklı anne-baba adaylarıdır.

Bu yüzden yazıların dili anne baba adaylarına yönelik olup, tıbbi sözcüklerden kaçınılmış, ancak kendi durumlarını değerlendirebilmeleri ve endişelerini önlemek amacıyla sadece gerekli olan tıbbi sözcükler kullanılmıştır. Bölümü okuyan anne-baba adaylarının kendilerini gebe muayenesindeymiş gibi hissetmelerini sağlamaya çalıştım.

Sayfalarımın anne-baba adaylarının bilinçlenmesini sağlayacağına ayrıca, ülkemizin önemli bir eksiği olan planlı, yapılandırılmış gebe muayenelerinin oluşturulmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bir gebeliğin normal ve sağlıklı seyretmesi, gebelik bakımının her yönüyle iyi bilinmesi ve gerçek anlamıyla uygulanmasına bağlıdır. Gerekli kurallara uyulmaksızın seyri tesadüflere bırakılan bir gebelik, daha başlangıçtan itibaren anne ve bebek yönünden çeşitli tehlikelere zemin hazırlar. Bu bakımdan annenin gebelik, doğum, lohusalık ve emzirme gibi birbirini izleyen olaylar hakkında önceden yeterli bilgiler edinmesi gerekir. Bu husus, kadının beden sağlığı yanında ruh sağlığı açısından da büyük değer taşır.

Bilgilendirme, eğitim ve danışmanlık sorunların çözümünde önemli etmenlerdir. Üreme sağlığı aynı zamanda hem kadınları ve hem de erkekleri ilgilendiren bir kavramdır. Bu nedenle neslin devamı için en kutsal olaylardan biri olan gebelik ve doğum süreci birçok mucizeleri de içerisinde taşımaktadır. Bu kutsal olaya hazırlık aşamaları ne yazık ki alışılmış gebelik kontrol muayeneleri sırasında zaman engeline takılmakta ve kısıtlı olarak yapılabilmektedir. Babalar çoğu kez işin içerisine yeterince girememekte ve gebeler annelerinden, arkadaşlarından, kitaplardan ve hatta eski filmlerdeki ağrılı doğum sahnelerinden aldıkları yetersiz ve yanlış bilgilerle, sağlıklı bilgilerden yoksun olarak doğuma gelmektedir.

Korku, bilgisizlik, çaresizlik ve gerginlik vücudun oksijen dengesini olumsuz etkiler ve doğum eyleminin yükünü artırır. Böylece hem gebenin ve yanındakilerin ve hem de doğuma yardım eden ekibin olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Bu konularda gebeleri ve eşlerini eğitme fikri Dünya’da 1950’li yıllarda ilk kez Rus Hekimleri tarafından “Psikoprofilaksi” adı ile uluslararası kongrelerde dile getirilmiştir.

Gebeler için önemli birçok bilgi ve öğütleri içeren bu bölüm onlara yardımcı olursa amacına ulaşmış olacaktır.

Gebelik, sizi gören herkesin hakkında söz söylemekten çok keyif aldığı ve söylenen sözlerin çok prim yaptığı bir dönemdir. Arkadaşlarınız, akrabalarınız, hatta sizi yolda gören tanımadıklarınız bile gebeliğiniz hakkında bir şeyler söyleme gereksinimi hisseder. Yolda sizi gören bir teyze “Kızım tost yeme. Bak hamilesin. Yoğurt yemen lazım.” demez mi? Raftan pirinç kavanozunu alırken gören kaynananız “Uzanma sakın yükseklere.” dediği zaman bu konuda ne kadar  tecrübeli olduğunu anlamanızı ister.

Son yıllarda konu yakın çevremizi de aştı, televizyon dizilerine dek vardı. Bir dizide kendisine verilen bitki çayını içtikten sonra düşük yapan kahramanı gören herkes adaçayını gebelere yasak ilan etti.

Bütün bunlar bir yana. Ben, gebeliği tüm keyfiyle yaşamanızı istiyorum. Çocukluk ve gençlik ne kadar güzel ise yaşlılık ve gebelik de o kadar güzeldir. Günümüz modern dünyasında bir, belki iki çocuk sahibi olacaksınız. O gebelikleri de hakkını vererek ve mutlulukla yaşayın.

Unutmayın gebelik hastalık değildir. Hayatınızın en güzel ve en mutlu dönemidir. Keyfini çıkarın. Sağlıklı ve keyifli gebelikler dilerim.

Posted in: